České úspěchy v OCR na MS Spartan 2023

Poblíž města Abu Dhabí ve Spojených arabských emirátech proběhlo ve dnech 8. - 10. 12. 2023 Mistrovství světa Spartan, které se skládá ze tří závodů různých distancí - 3K, Beast a Štafety. Na stupních vítězů se objevili i čeští závodníci.

České úspěchy v závodě 3K (3 km)

Na trati 3K se sešli ti nejlepší z celého světa, protože Spartan tento závod ohodnotil extrémně vysokými prize money. Závod probíhal systémem kvalifikace, kdy závodníci běželi 2 kvalifikační kola (ženy jedno). V každém kole je čekala trať o délce asi 1 km s 10 překážkami a na konci každého kola vypadlo 8 posledních závodníků. Do finále tak postoupilo 16 závodníků, které čekala 3 závěrečná kola, tedy závod na 3 km.

Mistryní světa se stala Lindsay Webster (CAN) a mistrem světa Veejay Jones (USA). Z českých závodníků se nejlépe umístil Pavel Hrdina, který vybojoval celkové 2. místo, a Petr Vinický, které si doběhl pro 5. místo. Mezi ženami se nejlépe umístila Klára Lokajíčková, která ve finále vybojovala 6. místo.

Pavel Hrdina svůj úspěch zhodnotil následovně: “Jsem ohromně spokojený a šťastný, že se mi povedlo závod takto zaběhnout. Zvládl jsem ho dobře takticky, ideálně jsem si rozložil síly a vyneslo mě to takhle vysoko. Samozřejmě že třešničkou na dortu by bylo zvládnout lépe samotný závěr. Ale 2. místo na Mistrovství světa v takto prestižní disciplíně beru všema deseti a je to pro mě rozhodně největší úspěch který mám na kontě.”

MS závode Beast (21 km)

V sobotu 9. 12. pokračoval závodem Beast, ve kterém se mistryní světa na 21k stala E. Hortobágyiová (SVK) a mistrem světa R. Atkins (CAN). Z českých závodníků se do elitní skupiny mužů dostal na 5. místě Pavel Hrdina, na 20. místě Roman Tóth a na 27. místě Josef Drbohlav.

Česká štafeta vybojovala zlato

V neděli 10. 12. startovaly národní štafety. Český tým ve složení Klára Lokajíčková, Pavel Hrdina a Roman Tóth zvítězil v čase 19:51. Na druhém místě skončila štafeta Slovenska (Hortobágyiová, Vladař, Ceniga), na třetím místě doběhli Dánové (Steensgaard, Dam, Kofoed).

Pavel Hrdina popsal závod následovně: “Slyšet naši hymnu a stát u toho na pódiu je nezapomenutelný zážitek, který se mi dlouho udrží v paměti. Dnes jsme zvládli bezchybně závod štafet na Spartan MS v Abu Dhabi a doběhli si pro 1. místo. Každý z členů běžel jedno kolo cca 1,3 km (stejné jako v závodě 3k). Byl to neskutečný fofr a škoda každé chyby, protože rozdíly byly minimální. Nám se podařilo předvést neskutečný výkon a užít si pocit vítězství na takto prestižním závodě. Děkuji svému týmu, který byl úžasný!”

Rozhovor s Klárou Lokajíčkovou a Romanem Tóthem

Klára Lokajíčková a Roman Tóth běhají za Rehasport Team.

1. Jaká byla vaše příprava na MS? Závod byl v poušti, takže vás čekal písek a horko. Byla nějaká speciální příprava? Měli jste už nějaké zkušenosti se závody v poušti?

Klára Lokajíčková: Zkušenosti s tímto typem závodu jsem měla z Mistrovství světa Spartan Race Abu Dhabí 2021. Tentokrat jsem byla lépe připravena s návleky na boty. Tréninky jsem směřovala spíše do rychlosti a síly, protože jsem měla v plánu závod 3K a Team Relay.

Roman Tóth: Do mé přípravy jsem krom běhu zařídil hodně jízdu na rotopedu a kruhové tréninky, takže to někdy byl i 3 fázový trénink. Brzké vstávání a jít trénovat ještě před práci. Zkušenost z pouště už mám z minulého roku, kdy jsem běžel v Abu Dhabí 10km trať.

2. Jaké byly pocity před závodem, co se vám honilo hlavou při závodě a co potom v cíli?

Klára Lokajíčková: Před závodem Team Relay jsem byla nervózní. Je to týmový závod a nechtěla jsem to nějak pokazit. Roman běžel skvěle a předával mi na 1.místě. Hned po vyběhnutí ze mě všechna nervozita spadla a běželo se mi moc dobře. V zádech jsem měla slovenského závodníka, ale ten mě nedoběhl. Pavel běžel poslední úsek a první místo udržel. Když přibíhal do cíle, byl to neuvěřitelný pocit! Jsem moc šťastná, že se nám to takhle skvěle povedlo.

Roman Tóth: Před závodem jsem klasicky nervózní. Na Beastu jsem si hlavně říkal ať mi vydrží návleky na botách a nedostane se mi do nich písek (to by jinak závod skončil). V průběhu závodu to byl spíš mentální boj, protože všude, kam jsem se podíval, byl písek. Po doběhnutí jsem byl vlastně rád, že už je to za mnou. Přišlo trošku zklamání, protože jsem určitě měl na víc než 20. místo.

Štafetu jsem startoval a nervy jsem měl asi největší, co jsem kdy zažil. Ani u maturity to nebylo tak hrozné.  V závodě jsem na nic nemyslel. Po doběhnutí jsem jen koukal, jak si vede Klarka a Pavel a fandil jim. Po doběhnutí Pavla jsem vlastně chvíli nemohl uvěřit tomu, že se jsme vyhráli.

3. Jak moc jiné je běhání po písku? Dá se na to vůbec natrénovat?

Klára Lokajíčková: Je to silovější běh. Každým krokem se propadáte. Já jsem tentokrát neběžela Beast, kde byl náročnější terén a vysoké duny.

Roman Tóth: Běh v písku je náročný, ale složitější je spíš zdolat dunu. Jinak myslím, že se na to natrénovat určitě dá - chce to delší přípravu.

4. Při závodech jste měli oblečení ATEX – jak se vám v něm běhá obecně a jak obstálo v poušti?

Klára Lokajíčková: Závodila jsem v kraťasech a podprsence od ATEXu. S oblečením jsem spokojená moc! Příjemný materiál a na sport ideální.

Roman Tóth: Oblečení od ATEXu si nemůžu vynachválit. Skvělý materiál, hluboká kapsa na trenýrkách, kam dám všechny gely. Prostě perfektní. A obstojí v každém závodě.

Moc gratulujeme k úspěšnému zakončení sezony a těšíme se, co přinese ta příští.

Pokud byste pro sebe nebo svůj tým chtěli oblečení pro OCR ve vašem vlastním designu, ozvěte se nám. Rádi s vámi probereme možnosti.

• Přidáno: Prosinec 14, 2023
  • Kategorie: Nejčtenější články